top of page
  • Racjonalny Inwestor

Wskaźniki opisujące fundusze inwestycyjne - jak porównać i wybrać efektywny fundusz?


Inwestor podejmując decyzję o inwestycji w dane aktywo, przy kliknięciu kup lub podpisaniu umowy, zadaje sobie pytanie: czy decyzja, którą podejmuję jest słuszna? Czy fundusz, który kupuje jest dobry, a jeśli wiem, że jest dobry, to czy inny nie będzie lepszy? W inwestowaniu na końcu zawsze chodzi o bezpieczeństwo zainwestowanych pieniędzy, zysk i efektywność.


Jak zatem porównać fundusze? Czym się kierować przy wyborze? Gdzie te wszystkie informacje znaleźć?




Odpowiedź jest prosta - wskaźniki opisujące fundusze. Najbardziej popularny portal z wynikami Funduszy Inwestycyjnych Otwartych to Analizy.pl. Tam mamy możliwość wybrania funduszu, zobaczenia wykresu, sprawdzenia stopy zwrotu za ostatnie 3/6/12 miesięcy itd. Pod wykresem znajdują się dokumenty do pobrania, (do nich jeszcze wrócimy) oraz 3 podstawowe wskaźniki. IR - Information Ratio, odchylenie standardowe oraz wskaźnik Sharpe'a.


Information Ratio - to mówiąc prosto informacja o tym, czy dany fundusz dobrze prezentuje się na tle grupy porównawczej, przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka. Odpowiada on na pytanie, czy zwiększenie o odrobinę ryzyka przez zarządzającego przyniesie więcej zysków.


Interpretacja - jeśli wskaźnik ma wartość niższą niż 0,5 to nie warto zawracać sobie głowy takim funduszem. Jeśli wyżej niż 0,5 to jest ok, jeśli wyżej niż 0,75 to jest to bardzo dobry fundusz, a jeśli jest powyżej 1 to jest wyjątkowo dobry.


Prezentowany fundusz ma wskaźnik IR na poziomie 1,21 więc jest wyjątkowo dobry, ale w tej samej grupie (fundusze obligacji polskich) widocznie są jeszcze lepsze - bo Analizy informują nas, że w grupie maksymalna wartość wynosi 1,98.


Odchylenie standardowe - jest miarą zmienności i wahań. Im wyższe odchylenie standardowe, tym naszym funduszem będzie bardziej bujać i tym wyższe jest ryzyko. Prezentowany powyżej wskaźnik wynosi 0,59% i na tle funduszy obligacji skarbowych wypada przeciętnie. Dla zobrazowania wskaźnik ten dla funduszy akcji dochodzi w okolice 5%, więc tam wahania są dużo większe.


Wskaźnik Sharpe'a - służy do oceniania ryzyka. Im wyższa wartość, tym wyższy zysk przy niezmienionym ryzyku. Wybierając fundusz o najwyższym Wskaźniku Sharpe'a minimalizujemy ryzyko i maksymalizujemy zyski.


Oczywiście, wskaźników opisujących fundusze jest znacznie więcej, ale prezentowane powyżej są głównymi i najczęściej stosowanymi. Żeby wybrać bardzo dobry fundusz powinien on (w idealistycznym założeniu i chęci niższego poziomu ryzyka) mieć najwyższy w grupie wskaźnik IR,(najlepiej większy niż 1) żeby mieć dobre zyski na tle konkurencji; mieć najniższe odchylenie standardowe, aby był stabilny i żeby nim nie bujało; oraz najwyższy wskaźnik Sharpe'a, aby minimalizować ryzyko i maksymalizować zyski.



Podsumowując i zarazem wracając do dokumentów umieszczonych na stronie analizy.pl. Pamiętaj, aby zawsze zapoznać się dokumentami takimi jak KIID - czyli dokument z kluczowymi informacjami dla inwestorów. Jest tam opisana polityka inwestycyjna funduszu, opisane są opłaty, możliwości wyjścia z inwestycji oraz ryzyka. Zapoznaj się również ze składem portfela, żeby mieć pewność w co inwestuje fundusz. Większa świadomość, to mniejsza ilość popełnianych błędów.



 
7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page